Навігація по сайту
» Головна
» Посольство
» Посол
» Новини
- останні новини
» Консульські питання
» Інші посилання
» Галерея
» Загальна інформація про Ірак
» Контакти
- Інтерв'ю Посла Республіки Ірак в Україні Бакіра Ахмеда Азіза Аль-Джафа на "Центральному телеканалі"
- Інтерв'ю Посла Республіки Ірак в Україні Бакіра Ахмеда Азіза Аль-Джафа для "5 телеканалу" від 31 березня 2017 року
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні міжнародному діловому журналу «IMAGE.UA»
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні бортовому журналу «Автолюкс». ШОРШ ХАЛИД САИД: ИРАК ВОЗРОЖДАЕТСЯ
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні журналу «Народний депутат». БОМБА УПОВІЛЬНЕНОЇ ДІЇ
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні Інтернет-виданню «Обозрєватєль». ПОСОЛ ИРАКА: НАША СТРАНА ВОЗРОЖДАЕТСЯ
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні газеті «Сьогодні». ПОСОЛ ИРАКА: ТЕРАКТЫ ПОСЛЕДНЕГО МЕСЯЦА – ДЕЛО РУК "АЛЬ-КАИДЫ"
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні щотижневику «2000». УКРАЇНА Й ІРАК ДОКЛАЛИ ВЕЛИЧЕЗНИХ ЗУСИЛЬ ДЛЯ НАЛАГОДЖЕННЯ ДВОСТОРОННІХ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні всеукраїнській громадсько-політичній газеті «Демократична Україна». КОЛИСКА ПРАДАВНІХ ЦИВІЛІЗАЦІЙ ПРАГНЕ ВІДРОДЖЕННЯ
- Інтерв’ю Посла Іраку в Україні Інтернет-виданню «Україна сьогодні». ІРАКСЬКІ ДИПЛОМАТИ ПРАГНУТЬ ВІДІГРАВАТИ ПРОВІДНУ РОЛЬ У БЛИЗЬКОСХІДНОМУ РЕГІОНІ ТА НА МІЖНАРОДНІЙ АРЕНІ
- Інтерв'ю Посла Іраку в Україні щотижневику «Киевский ТелеграфЪ». ШОРШ ХАЛИД САИД: У ИРАКА БОЛЬШАЯ ПОТРЕБНОСТЬ В УКРАИНСКИХ ТУРБИНАХ ДЛЯ ЭЛЕКТРОСТАНЦИЙ
- Інтерв’ю Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Ірак в Україні пана Шорша Халіда Саіда для інтернет-видання "Экономические Известия" від 27.11.2015 року. ШОРШ ХАЛИД САИД: «ИРАКЦАМ ЛЕГЧЕ ПОЛУЧИТЬ ГОДОВОЙ ШЕНГЕН, ЧЕМ РАЗОВУЮ ВИЗУ В УКРАИНУ»
Інтерв'ю Посла Республіки Ірак в Україні Бакіра Ахмеда Азіза Аль-Джафа на "Центральному телеканалі"
Разділ: Останні новини  
 

Інтерв'ю Посла Республіки Ірак в Україні Бакіра Ахмеда Азіза Аль-Джафа на "Центральному телеканалі"

8/4/2017
Наш вибір – йти шляхом демократії задля розбудови Нового Іраку
Вероніка: Мої вітання! Ви дивитеся програму "Дипломатичні хроніки" на Центральному телеканалі і в студії для вас працюю я, Вероніка Панова.
Сучасний Ірак – це держава, розташована на землях, де народилася культура всього людства.
На території стародавньої Месопотамії, між річками Тигр і Євфрат, де сьогодні знаходиться Ірак, створювалося багато з того, чим і досі користується сучасне людство. Це і місячний календар, і елементи державного устрою та багато чого іншого.
Водночас народ цієї землі жив у постійних воєнних тривогах. Ассірійців змінювали вавилоняни, персів царя Дарія – воїни Олександра Македонського, за монголами прийшли османи, на зміну яким прийшов англійський протекторат.
Вважається, що Великобританія відіграла неоднозначну роль у створенні сучасного Іраку. Так англійці провели розкопки та описали знахідки стародавніх міст. Та з іншого боку вважається, що саме вони перекроїли карту Близького Сходу і залишили чимало спірних питань, зокрема територіальних, які і понині не можуть вирішити молоді арабські держави.
Про нелегку історію держави Ірак та про проблеми, що стоять перед її народом, розкаже Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Ірак в Україні пан Бакір Ахмед Аль-Джаф.

Посол: Перш за все, щиро дякую Вам за організацію цієї зустрічі і принагідно вітаю з Міжнародним Жіночим Днем, що наближається. Бажаю жіноцтву України, Іраку та всіх країн світу реалізувати проекти, направлені на втілення інтересів їх народів задля миру й безпеки.
1.    Вероніка: На яких функціональних основах затверджений новий Ірак, який нині прийнято називати вільною світською державою, що отримала основи світової дипломатії?
Посол: Починаючи з 2003 року, Республіка Ірак є демократичною державою, якій вдалося повалити злочинний диктаторський режим Саддама Хусейна. Вперше громадяни Іраку, приналежні дорізноманітних національностей, віросповідань та релігійних течій,набули можливості брати участь у виборах до парламенту та об'єднаного уряду країни. Таким чином, було зроблено перший крок до формування нового поліетнічного та полірелігійного уряду, який би забезпечував свободу та рівноправ'я усіх громадян і гарантував їм мир та безпеку, тим самим нівелюючи режим диктатури, що панував в Іраку раніше.

2.    Вероніка: Засоби масової інформації розповідають про терористичні акти, які відбуваються на території Іраку. Які вимоги пред'являють терористи, що холоднокровно чинять розправу над земляками?
Посол: Засоби масової інформації відіграють важливу роль у поширенні правдивої інформації про реалії Республіки Ірак. Терористи, які наразі орудують в Іраку, родом не лише звідти, але прибули із сотень різних країн світу з метою розповсюдженнятакфіризму (радикальної ісламської ідеології) на теренах Республіки Ірак – держави-володарки найдревнішої з усіх відомих нині цивілізацій,що налічує більше 7500 років. Близько 3 років тому терористи атакували 4 стратегічно важливі іракські міста. У свою чергу президент, прем'єр-міністр та міністр закордонних справ Іраку закликали увесь уряд, органи місцевого самоврядування, народне ополчення та курдські збройні формування "Пешмерга" об'єднатися в одну неділиму силу, яка протистоятиме терористичній організації "ДААШ". Бойовики "Ісламської держави" не мають ні релігії, ні переконань, більшість з них є вихідцями зі збройних сил режиму Саддама Хусейна. Вони не жаліють нікого – ані солдатів, ані цивільних громадян, включаючи жінок та дітей. Їх мета – дестабілізувати ситуацію і тим самим похитнути новий демократичний курс політики в Іраку, який було прийнято у 2003 році. Однак, на щастя, їм це не вдається, вони зазнають поразки за поразкою, і, з Божою допомогою, невдовзі Ірак буде звільнено від терористичної навали. Терористам немає місця в Іраку.
3.    Вероніка: Яким чином на землях Іраку створилася так звана "Ісламська Держава", що стала відома всій планеті, як агресивне жорстоке утворення?
Посол: Організація "Ісламська Держава" або "ДААШ" походить з терористичної організації "Аль-Каїда", яка чинила беззаконня проти народу Афганістану та Іраку. Але "ДААШ" змінила свої політичні орієнтири й тактики. Цього разу терористи прагнуть запевнити увесь світ, починаючи з Близького Сходу та, зокрема, народ Іраку, що вони – істинні мусульмани, які убивають невірних в ім'я Бога. Однак в дійсності їх дії не мають жодного стосунку до вчення Ісламу, релігійних цінностей і гуманності як такої.Угруповання зазначеної організації сформовані з соратників колишнього режиму, вихідців із політичної партії "Баас", а їх розум і серця полонило зло. Терористи ставлять за мету стерти позитивний демократичний досвід деяких арабськихкраїн, починаючи з Республіки Ірак. Бойовики "ДААШ" навіть не визнають, що воюють проти демократичної держави. Назва організації "Ісламська держава Іраку та Леванту" була сформована таким чином, аби справляти потужний вплив на свідомість суспільства та зачіпати людські почуття, а особливо свідомість і почуття молоді. Але, попри всі яскраві лозунги, якими вони прикриваються, насправді коріння організації "ДААШ" лежить в терористичній організації "Аль-Каїда" і між ними існує багато спільних рис, проте "ДААШ" використовує нові тактики. Та, на щастя, сьогодні як іракському народу, так і всім народам світу вже зрозуміла істинна злочинна сутність терористичної організації "ДААШ", якій гарантований неминучий кінець.
4.    Вероніка: Як відомо, вже багато місяців ведуться бойові дії за місто Мосул за допомогою іракської армії, курдів та західних союзників. Водночас, як відомо, саме це місто стало неофіційною столицею "Ісламської Держави". Які ваші прогнози щодо того, коли буде звільнено це місто? Крім того, ми знаємо що наразі там ведуться особливо напружені бойові дії.
Посол: Місто Мосул – друге за величиною місто Республіки Ірак, розташоване на Північному Заході країни на берегах ріки Тигр, яка разом з Євфратомє двома значними водними артеріями, що забезпечують питною водою весь Ірак та сприяють розвитку його аграрної галузі. Вибір терористів невипадково впав саме на Мосул, адже, паралізувавши важливе стратегічне місто, вони мали намір найболючішим чином вжалити народ і уряд та похитнути демократичний курс країни. Наразі увесь лівий берег Мосула повністю звільнено від терористичних угруповань, відновлено роботу університетів, шкіл, лікарень та інших установ, а життя населення повертається у своє звичне русло попри складні умови життя у місті. Також на даний момент відзначається значний прогрес у звільненні правого берега міста Мосул зусиллями Збройних Сил Республіки Ірак за сприяння міжнародних союзників у галузі технічного оснащення, серед яких і США, а також за підтримки дружньої для нас держави України. Але треба враховувати й той факт, з яким погоджуються експерти у військовій галузі, що ведення міських боїв – особливо складна справа, адже вулиці міста можуть бути досить вузькими, а територія – обмеженою. Звісно, Ірак прагне здобути перемогу на цій війні з найменшими втратами. За ініціативою Прем'єр-міністра Іраку доктора Хайдер Аль-Абаді була запущена військова операція "Ми йдемо, о Нейнава" з визволення міста Мосул. Сподіваємося, що найближчим часом увесь світ почує про перемогу Республіки Ірак. Варто зазначити, що наразі народ і уряд Республіки Ірак об'єдналися під прапором боротьби проти терористів, які коять жахливі речі поза межами моралі та логіки: знищують пам'ятки релігійного значення, церкви, мечеті, храми єзидів, убивають людей, і навіть дітей, прямо на вулицях. Було підірвано Університет Мосула – другий за значущістю університет Республіки Ірак. Населення Мосула пліч-о-пліч з армією Іраку бере участь у звільненні їх рідного міста. Ми переконані, що Іраку вдасться здобути перемогу в цій війні. Про строки звільнення міста найкраще знають військові аналітики, однак немає жодних сумнівів, що невдовзі усі дружні Іраку країни будуть радіти разом з Іраком його перемозі над тероризмом. Ірак має справді сильну й згуртовану армію, що складається з регулярних збройних сил, федеральної поліції, курдських збройних формувань "Пешмерга" та народного ополчення, проте звісно потребує певного часу для реалізації її бойових завдань.
5.    Вероніка: Більшість політологів пояснюють жорстокість, з якою ведуться бойові дії, з приналежністю воюючих сторін до різних розгалужень ісламу та розділення його на сунітів та шиїтів. Зокрема сунітську меншість представляв Саддам Хусейн. Чи так це?
Посол: Як я вже зазначив на початку нашої бесіди, у 2003 році Ірак перетворився на демократичну державу, яка дотримується стандартів Організації Об'єднаних Націй і поважає права людини, державу,орієнтовану на участь представників усього спектру народу Іраку в політичному житті країни. Наразі Республіка Ірак є мультинаціональною та мультиконфесійноюкраїною, населення якої представлене арабами, курдами, ассірійцями, туркменами, сунітами, шиїтами, християнами, єзидами, а також іншими національностями і послідовниками інших віросповідань. Ірак з повагою ставиться до всіх національностей та до всіх релігійних течій, всі вони користуються виборчими правами і можуть бути обраними до парламенту, міністерств, органів місцевого самоврядування. Конституцією Республіки Ірак охороняються права національних меншин. Національна більшість обирає своїх представників у парламенті, уряді та органах місцевого самоврядування шляхом прямого голосування через виборчі скриньки. Що ж стосується національних меншин, то їм гарантоване законом політичне представленняв парламенті та уряді, не дивлячись на відсоток голосів, який вони отримують на виборах.Досвід Іраку в галузі демократії ще досить свіжий, але цей напрямок безумовно є вірним. Попри ті проблеми, що залишилися нашій країні у спадок від попереднього, диктаторського режиму, Ірак завжди вдається до нових і нових спроб з метою досягнення поставленої мети. Якщо розглянути піраміду влади, наявну в Республіці Ірак, то відкриється цікавий факт, що президент Іраку за походженням курд, прем'єр-міністр за віросповіданням шиїт, а голова парламенту – суніт. Історія конституції та уряду Іраку пройшла багато етапів становлення, поставало безліч питань щодо методів управління державою, однак зараз Ірак упевнено рухається шляхом демократії, який гарантує конституційні права всьому спектру іракського народу. Та водночас ми не заперечуємо, що є й певні складності, адже той Ірак, який ми прийняли після повалення попереднього режиму, був зруйнованийруками диктатора Саддама Хусейна. Впродовж 8 років Саддам Хусейн вів війну з Іраном, у ході якої загинуло 1,5 мільйони громадян обох країн, окупував Кувейт і загрожував іншим країнам-сусідам Іраку. Ми і справді успадкували важку ношу з проблем від попереднього режиму, однак на сьогоднішній день Ірак переживає етап реставрації, ми є свідками будівельного буму в країні, постає з руїн система освіти, відкривається велика кількість університетів. Тож, повертаючись до питання різних релігійних течій, всі вони присутні в Іраку і представники всіхз них беруть участь в управлінні державою.
6. Вероніка: Західні засоби масової інформації приділяють увагу ролі жінки в Арабських Країнах. Як сьогодні виглядають обставини у Республіці Ірак? Чи наділені жінки там певними правами і чи беруть вони участь у політичному та громадському житті?
Посол: Жінка в іракському суспільстві користується особливою повагою. Наприклад в Ісламі є такий вислів: "Рай - під ногами матерів". У мусульманстві, так само як і в християнстві або іудаїзмі, жінка є священною. Проте варто зазначити, що до 2003 року жінки в Іраку не відігравали ролі в політичному житті країни та в процесі управління державою. Таким чином, починаючи з 2003 року цей недолік було виправлено, жінки на конституційному рівні отримали певні гарантії, серед яких, зокрема, конституційно гарантоване право на участь у виборах та право бути обраними до парламенту в межах не менш як 25% складу парламенту. Таких високих показників участі жінок в управлінні державою не буває в країнах, які тільки ступають на поріг демократії, зазвичай вони не сягають навіть 20 або 15%. Ірак справді є першою країною на Близькому Сході, яка наділяє жінок такими правами. Що ж стосується Іракського Курдистану, то починаючи з 1992 року показники участі жінок у політичному житті сягали 25%, а зараз вони зросли вже до 30%. Порівняно з державами Близькосхідного регіону, такий показник є досить високим. Жінки сьогодні присутні у всіх сферах життя Іраку: в освіті, органах управління, у СМІ, громадських організаціях та в багатьох інших галузях. Ті можливості, якими наділені жінки Іраку в галузі державотворення, насправді є зразковими для всіх країн Близького Сходу. Одною з основних ознак демократіє є рівна участь жінок та чоловіків в політичних процесах держави. Якщо жінка не бере участі в прийнятті доленосних стратегічних рішень, то такі рішення не можуть вважатися вірними.Адже суспільство складається з чоловіків та жінок, обидві статі керують країною, визначають її майбутнє і обидві статі здатні на прийняття правильних рішень. Але навіть якщо розглянути відсоток наявності жінок в системі державотворення сучасних розвинених країн світу, за межами зазначеного регіону, то я не думаю, що знайдеться держава, де участі жінки в політиці відводиться вельми значна роль. В Іраку жінка реалізовується не лише в буденному житті, але й приймає важливі рішення. Саме тому вона стала символом добробуту в нашій країні та символом позитивного демократичного досвіду в політиці Близькосхідного Регіону.
7.    Вероніка: Не дарма Ірак претендує на роль хоронителя колосальних природних скарбів і займає,згідно з деякими підрахунками, друге місце у світі за запасами нафти та газу. Чи можливі поставки іракського вуглецю в Україну та країни Східної Європи?
Посол: Як відомо, після Саудівської Аравії, Ірак посідає друге місце у світі за об'ємом запасів нафти та газу. Справді, Ірак володіє значними енергетичними джерелами. Наразі основну увагу наша держава приділяє звільненню міста Мосул, боротьбі з тероризмом та відновленню миру й стабільності на всіх територіях. Після повалення тероризму і завершення реконструкції інфраструктури країни, Ірак знову приступить до розвитку наявних джерел вуглецю. Іракські нафта та газ відзначаються дуже високими показниками якості. Наразі між Іраком та Україною існують тісні партнерські відносини, які мають широкі перспективи розвитку. Зокрема, високий рівень наших дипломатичних відносин підтверджується наявністю Посольства України в Багдаді, і ми сподіваємося, що невдовзі новий посол України приступить до обов'язків голови місії там. Так само наявне і Посольство Республіки Ірак в Україні, в якому працює велика кількість дипломатичного та адміністративного персоналу. Міждержавні відносини України та Іраку продовжують розвиватися. Зокрема, наприкінці березня 2017 року в Києві планується проведення Політичних Консультацій між двома державами на рівні МЗС Іраку та України, в рамках яких відбудеться обговорення шляхів зміцнення економічного співробітництва між державами, галузі якого стосується й питання постачання нафти та газу з Іраку. У світлі географічної віддаленості України від Іраку, встановлення співробітництва у галузі енергетики – завдання не з легких, яке вимагає довготривалих переговорів і досягнення домовленостей. Але обидві держави шукають шляхи розвитку зазначеного питання та очікують прогресу в сфері нафто-газового співробітництва.
8.    Вероніка: Відомо, що українські військовослужбовці брали участь у міжнародній миротворчій операції "Свобода Іраку". Які функції вони виконували в Іраку і яку пам'ять залишили?
Посол: Хочу зауважити, що Україна також є демократичною, вільною, незалежною державою. Свого часу Збройні Сили України брали участь у складі об'єднаних багатонаціональних сил і сприяли поваленню диктаторського режиму Саддама Хусейна. Близько 1760 українських військовослужбовців, офіцерів та солдатів, увійшли до складу союзницьких військ, які надали посильну підтримку Іраку в його боротьбі. Ми адресуємо свою глибоку вдячність і співчуття сім'ям загиблих українських військовослужбовців, які пали жертвами не дарма, а задля звільнення Іраку і встановлення на його теренах демократичного режиму. Україна відіграла потужну роль у формуванні майбутнього Іраку. Українські військові установили дружні взаємовідносини з місцевим населенням міста Ель-Кут,а у серцях його жителів збереглися теплі спогади про українців. Особливу подяку хочу направити на адресу Президента України пана Петра Порошенка, який за часів обіймання ним посадисекретаря Ради національної Безпеки і оборони України, відвідував Багдад, про що розповів мені особисто у рамках нашої робочої зустрічі в Україні. Україна і справді стала учасником процесу формування демократичного режиму в Республіці Ірак. У нашої країни є багато країн-друзів по всьому світу, серед яких арабські та європейські, сусідні та віддалені, мусульманські та світські, і всі вони відзначилися в історії становлення Іраку як демократичної держави, адже всі вони усвідомлювали жорстокість та антигуманність режиму диктатури. Тож, українців надзвичайно шанують в Іраку, оскількиїх позиція сприяла звільненню Іраку від диктаторського режиму, що в свою чергу укріпило відносини двох держав у всіх галузях, зокрема політичній, дипломатичній та комерційній. Кожен громадянин Іраку глибоко вдячний українським солдатам, які жертвували своїми життями, стоячи на боці іракського народу в його прагненні до демократії перед лицем гнобителя. Цей подвиг ніколи не зітреться з пам'яті Іраку. Ми знову і знову виражаємо нашу вдячність воїнам України, їх сім'ям, а також уряду і народу України. З Божою допомогою, з усією старанністю й серйозністю ми продовжимо розвивати існуючі між нами відносини. Зокрема, задля підвищення рівня товарообміну між державами, який коливається між 800 000 000 та 1000 000 000 доларів США. Сьогодні наше посольство сприяє українським та іракським підприємствам у їх взаємовідносинах та докладає значних зусиль для розвитку двостороннього співробітництва. А основу для них закладено у тій підтримці та сприянні, які надали Іраку Збройні Сили України у боротьбі за мир і свободу.

Посол: В свою чергу, я дякую Вам особисто, шановна пані Вероніко, та Вашому телеканалу, за цю зустріч і за ту роботу в галузі культурної дипломатії, яку ви проводите у колі послів та співробітників дипломатичних місій. Особливо хочу подякувати Його Високоповажності президенту України пану Петру Порошенку, а також Міністерству Закордонних Справ України, за сприяння і співробітництво з Посольством Республіки Ірак в Україні. Бажаю українському народу, так само, як і іракському, мирного безпечного життя, процвітання та сподіваюся на поглиблення відносин між Республікою Ірак та Україною заради свободи наших народів.

 
 
Пошук по сайту